Advisory Committees

Academic Appeals Committee
Disabilities Advisory Committee
Fellows Program and Scholarship Committee
Hearing Board
Honorary Degree Advisory Committee
Honors Program Advisory Committee
Interdisciplinary Writing Committee
Isabella Cannon Centre for International Studies Advisory Committee
Long Range Planning Advisory Committee
Lyceum Committee
M.Ed. Advisory Committee
NC Teaching Fellows Advisory Committee
Student Communications Media Board 
Teacher Education Committee
Women’s Studies/Gender Studies Advisory Committee

 


VI – 2
Academic Appeals Committee
2003-2004
 Advisory Committee
 

Gerry Francis Provost/Vice President for Academic Affairs
Smith Jackson Vice President for Student Life and Dean of Students
Joyce Davis Faculty appointed by Associate Provost
Sandra Seidel Faculty appointed by Associate Provost
Sharon Spray Faculty appointed by Associate Provost, alternate
Mark Gustafson President of SGA

 

^^TOP


VI - 2
 Disabilities Advisory Committee

2003-2004
 Advisory Committee
 

Priscilla Lipe  Disabilities Service Coordinator
   
Carolyn Stuart Teaching faculty from education department specializing in special education
Melinda Rice Teaching faculty from education department specializing in special education
Alan Russell, chair Teaching faculty from math with special education experience
Wilhelmina Boyd Teaching faculty from English with special education experience
  Student with disability
  Student with disability
  Student with interest in disabilities issues
   
Rudy Zarzar Other faculty invited by chair
Seena Granowsky Other faculty invited by chair
Ed Eng Other staff invited by chair
Timon Linn Other staff invited by chair

 ^^TOP


VI - 2
 Fellows Program and Scholarship Committee
2003-2004
 Advisory Committee
 

Greg Zaiser , Chair  Director of Graduate Admissions
Rex Waters Director of Leadership Program
Tom Tiemann  Director of JP Business Fellows
Dan Wright  Director of Honors Program
Brad Hamm Director of Communications Fellows Program
Todd Lee Director of Science Fellows
Pat Murphy  Director of Financial Planning
Nancy Midgette  Associate Provost or designee
Shawn Tucker Director of Humanities Scholars
Cindy Fair Director of Social Science Scholars
Nancy Harris Associate Dean of Elon College, The College of Arts and Sciences
Janice Richardson Director of NC Teaching Fellows, ex officio
Richard D’Amato   Director of Engineering Program, ex officio
Stacey Powell   Associate Director of Admissions – event coordinator, ex officio
Catherine Williams Associate Director of Admissions – Fellows applications, ex officio

^^TOP

VI - 2
 Hearing Board
2003-2004
 Advisory Committee

 

Mary Wise Assistant Vice President for Academic Affairs, without vote
Scott Nelson Assistant Dean of Students, without vote 
   
Jim Barbour Teaching faculty appointed by Academic Council
Maureen Ihrie Teaching faculty appointed by Academic Council
Jim Brown Teaching faculty appointed by Provost/VPAA
Victoria Fischer Teaching faculty appointed by Provost/VPAA
Michele Kleckner Teaching faculty appointed by Provost/VPAA
Todd Lee Teaching faculty appointed by Provost/VPAA
  Student Life administrator appointed by VP Student Life
  Student Life administrator appointed by VP Student Life
  Student Life administrator appointed by VP Student Life
  Other faculty invited by convenor
  Other faculty invited by convenor
   
  2003-2004 Student elected by student body for 2-year term
  2003-2004 Student elected by student body for 2-year term
  2003-2004 Student elected by student body for 2-year term
   
  Other student invited by convenor

^^TOP

VI - 2
 Honorary Degree Advisory Committee
2003-2004

 Advisory Committee
 

Gerry Francis, chair Provost and Vice President for Academic Affairs
Nan Perkins  Vice President for Institutional Advancement
Mark Albertson Other administration invited by Provost, ex officio
   
Jim Drummond 2002-2004 Faculty member appointed by Provost/VPAA for 2-year term
Linda Sabo 2002-2004 Faculty member appointed by Provost/VPAA for 2-year term
Rich D’Amato 2003-2005 Faculty member appointed by Provost/VPAA for 2-year term
Catherine McNeela 2003-2005 Faculty member appointed by Provost/VPAA for 2-year term

^^TOP

VI - 2
 Honors Program Advisory Committee
2003-2004
 Advisory Committee
 

Dan Wright, Chair Director of Honors Program
Nancy Midgette Associate Provost
Janice Richardson Director of Teaching Fellows Program
   
Rosemary Haskell 2002-2004 Full Time Faculty member appointed by Provost/VPAA for 2-yr term
Janet MacFall 2002-2004 Full Time Faculty member appointed by Provost/VPAA for 2-yr term
Laura Roselle 2003-2005 Full Time Faculty member appointed by Provost/VPAA for 2-yr term
Jessica Gisclair 2003-2005 Full Time Faculty member appointed by Provost/VPAA for 2-yr term
 Maureen Ihrie 2003-2005 Full Time Faculty member appointed by Provost/VPAA for 2-yr term
   
  Freshman Student in Honors Program appointed by Honors Program Director
  Sophomore Student in Honors Program appointed by Honors Program Director
  Junior Student in Honors Program appointed by Honors Program Director
  Senior Student in Honors Program appointed by Honors Program Director
  Senior Student in Honors Program appointed by Honors Program Director

^^TOP


VI - 2
 Interdisciplinary Writing Committee
2003-2004
 Advisory Committee

 

Tim Peeples, Chair Director of Writing Across the Curriculum
Barbara Gordon Director of Writing Center
   
Brian Nienhaus 2002-2004 Faculty representative from School of Business
Brooke Barnett  2002-2004 Faculty representative from School of Communications
Melinda Rice 2002-2004 Faculty representative from School of Education
Crista Coles 2002-2004 Faculty representative from Mathematics and Natural Sciences
Clyde Ellis 2003-2005 Faculty representative from History
Jane Wellford 2003-2005 Faculty representative from Fine Arts and Humanities

^^TOP

 

VI - 2
 Isabella Cannon Centre for International Studies Advisory Committee
2003-2004
 
Advisory Committee

William Rich, co-chair  Dean of International Programs
Laura Roselle, co-chair   
   
Hiromi Sumiyoshi International Student and Visiting Faculty Advisor
Sylvia Munoz Director of El Centro
   
Earl Honeycutt Faculty appointed annually
Maureen Ihrie Faculty appointed annually
Brad Hamm Faculty appointed annually
Brian Digre Faculty appointed annually
Robert Vick Faculty appointed annually
Jim Brown Faculty appointed annually
Tom Arcaro Faculty appointed annually
   
  2003-2004 Student
  2003-2004 Student

^^TOP

 

VI - 2
 Long Range Planning Advisory Committee
2003-2004
 Advisory Committee

Gerry Francis, chair Provost and Vice President for Academic Affairs
Jeff Clark Academic Council Representative, ex officio
   
Mike Sanford 2003-2006 Teaching faculty appointed by president for 3-year term
Susan Klopman   2003-2006 Staff appointed by president for 3-year term
Smith Jackson 2003-2006 Staff appointed by president for 3-year term
Chip Johnson 2001-2004 Teaching faculty appointed by president for 3-year term
Fred Rubeck  2001-2004 Teaching faculty appointed by president for 3-year term
Gerald Whittington 2001-2004 Staff appointed by president for 3-year term
Rich D’Amato 2002-2005 Teaching faculty appointed by president for 3-year term
John Sullivan 2002-2005 Teaching faculty appointed by president for 3-year term
Kate Hickey 2002-2005 Staff appointed by president for 3-year term

^^TOP

 

VI - 2
 Lyceum Committee
2003-2004
 Advisory Committee

 

George Troxler Dean of Cultural and Special Programs
   
Stephen Futrell 2002-2004 Faculty member elected by faculty for 2 yrs staggered
Catherine McNeela 2003-2005 Faculty member elected by faculty for 2 yrs staggered
David Bragg, chair 2003-2004 Faculty member appointed by President
Anthony Hatcher 2003-2004 Faculty member appointed by President
Rosemary Haskell 2003-2004 Faculty member appointed by President
Herb House 2003-2004 Faculty member appointed by President
Ken Paul 2003-2004 Faculty member appointed by President
   
  2003-2004 Student
  2003-2004 Student

 

^^TOP


VI - 2
 M.Ed. Advisory Committee
2003-2004
 Advisory Committee

Judith Howard Director of M.Ed. Program
Gerald Dillashaw  Dean, School of Education
   
Larry Simon Faculty teaching in graduate program – Social Sciences
Deborah Long Faculty teaching in graduate program – Mathematics & Natural Sciences
Glenda Crawford, chair Faculty teaching in graduate program – School of Education
Lisa Thompson Representative from Alamance Burlington Schools that is an Elon graduate
Denise Morton Representative from Alamance Burlington Schools
Carolyn Stuart Coordinator of Special Education track
  Student enrolled in Elon’s M.Ed. program
Bea Jones Public School administrator
Stacy Noell Rep from public schools in area of special education
Amy Dupree Other member invited by chair

 

^^TOP


VI - 2
 NC Teaching Fellows Advisory Committee
2003-2004
 
Advisory Committee

Gerry Francis Provost/Vice President for Academic Affairs
Gerald Dillashaw Dean, School of Education
Janice Richardson, chair Director of Teaching Fellows Program
Carolyn Stuart Associate Director of Program
   
Grace Bass Teaching faculty member
Kenneth Lee Teaching faculty member
Linda Loy Rep from Alamance Burlington Schools
Janis Baumbarger Rep from Alamance Burlington Schools
  Student in Teaching Fellows class
  Student in Teaching Fellows class  
  Student in Teaching Fellows class
  Student in Teaching Fellows class  

 

^^TOP


VI - 2
 Student Communications Media Board
2003-2004
 
Advisory Committee

 

Rex Waters, chair Assistant Dean of Students
Dan Anderson Director, University Relations, without vote
   
Kelli Burns 2003-2005 Faculty member appointed by Provost for 2-yr term
Bob Blake 2002-2004 Faculty member appointed by Provost for 2-yr term
Tom Nelson 2002-2004 J/C Faculty member appointed by Provost for 2-yr term
  Student appointed by SGA president
  Student appointed by SGA president
  Student appointed by SGA president

^^TOP


VI - 2
 Teacher Education Committee
2003-2004
 Advisory Committee

 

Dillashaw, Chair Dean, School of Education
   
Deborah Long Faculty member in elementary education appointed by president
Janet Warman Faculty member in English appointed by president
Jane Romer Faculty member in foreign languages appointed by president
Mike Calhoun Faculty member in health education appointed by president
Eric Richardson Faculty member in mathematics appointed by president
Glenda Crawford Faculty member in middle grades education appointed by president
Tom Erdmann Faculty member in music appointed by president
Jimmie Agnew Faculty member in natural sciences appointed by president
Carol Smith Faculty member in physical education appointed by president
Bernard Curry Faculty member in social studies appointed by president
Carolyn Stuart Faculty member in special education appointed by president
Tommy Griffin Representative from public school personnel
  Representative from public school personnel
Judith Howard Director of the M.Ed. Program
Barbara Taylor Coordinator of Educational Technology

 

^^TOP


VI - 2
 Women’s Studies/Gender Studies
2003-2004
 
Advisory Committee

 

Angela Lewellyn Jones Coordinator of Women’s Studies/Gender Studies Program
   
Gabie Smith Faculty who teach women's studies/gender studies courses or other faculty
Janet Myers Faculty who teach women's studies/gender studies courses or other faculty
Sandra Seidel Faculty who teach women's studies/gender studies courses or other faculty
Toddie Peters  Faculty who teach women's studies/gender studies courses or other faculty
   
Christine Nemcik Other faculty
Bird Stacz Other faculty
   
Courtney Sprinkles Student who is women’s studies/gender studies minor
 Ferris Wilkins Student who is women’s studies/gender studies minor
 Adam Smith Student who is women’s studies/gender studies minor

 

^^TOP