Standing Committees

Academic Standing Committee
Academic Technology and Computing Committee
Admissions Committee
Athletics Committee
Curriculum Committee 
Faculty Research and Development Committee
General Studies Council
Graduate Council
Institutional Review Board
Library Committee
Promotions, Tenure & Professional Status Committee
Religious Life Committee
Student Life Committee
Study Abroad Committe

VI – 2

Academic Standing Committee

2003-2004

Standing Committee

 

Gerald Francis    Provost and Vice President for Academic Affairs, or designee
Smith Jackson Vice-President for Student Life and Dean of Students
Mark Albertson Registrar
Jim Donathan Academic Advising Office rep, ex officio, without vote
   

Eric Hall, chair 

2002-2004 Faculty Member
Angela Lewellyn-Jones 2002-2004 Faculty Member
Jim Brown 2003-2005 Faculty Member
Sharon Spray 2003-2005 Faculty Member

                                    

 ^^TOP

 

 


VI – 2

Academic Technology and Computing Committee

2003-2004

Standing Committee

 

Chris Fulkerson Director of Campus Technologies
Kate Hickey  Director of Belk Library or designee, without vote
   
Crista Coles 2002-2004 Faculty Member
Joel Hollingsworth 2002-2004 Faculty Member
Martin Kamela, chair  2002-2004 Faculty Member
Helen Mackay 2003-2005 Faculty Member
Paula Rosinski 2003-2005 Faculty Member
Scott Windham 2003-2005 Faculty Member
   
  2002-2004 Student elected annually by SGA
  2002-2004 Student elected annually by SGA
  2003-2005 Student elected annually by SGA
  2003-2005 Student elected annually by SGA

^^TOP

VI – 2

Admissions Committee

2003-2004

Standing Committee

Gerald Francis Provost/Vice President for Academic Affairs
Susan Klopman Dean of Admissions
Mark Albertson  Registrar
Anne Cassebaum Coordinator of Transitional Students
   
Linda Poulson, Chair 2002-2004 Faculty Member
Anne Simpkins 2002-2004 Faculty Member
Kenneth Lee 2003-2005 Faculty Member
Hal Walker 2003-2005 Faculty Member

 ^^TOP

VI – 2

Athletics Committee

2003-2004

Standing Committee

 

Alan White Director of Athletics, ex officio, without vote
Clay Hassard Athletics Dept. Compliance Coordinator, ex officio, without vote
Faith Shearer  Senior Women Administrator, ex officio, without vote
Vicki Hightower Faculty Athletics Representative appointed by president
   
Richard D’Amato 2001-2004 Faculty Member
(DeJournett) 2001-2004 Faculty Member
Vic Costello 2002-2005 Faculty Member
Jim Drummond, chair 2002-2005 Faculty Member
Joyce Davis 2003-2006 Faculty Member
Jean Schwind 2003-2006 Faculty Member
   
  2003-2004 Student not member of intercollegiate athletic squad
  2003-2004 Student not member of intercollegiate athletic squad

  ^^TOP



VI – 2

Curriculum Committee

2003-2004

Standing Committee

 

Nancy Midgette Associate Provost
Kate Hickey Director of Belk Library, without vote
Mark Albertson Registrar, without vote
Steve Braye Director of General Studies, without vote
   
  Department representative from social sciences
David Crowe 2003-2006 History
Scott Glass 2003-2006 Human Services
Robert Anderson 2003-2006 Political Science
Maurice Levesque, chair 2003-2006 Psychology
Larry Basirico 2003-2006 Sociology and Anthropology
Chandana Chakrabarti 2003-2006 International Studies
  Department representative from School of Business
Patty Cox 2003-2006 Accounting and Finance
Susan Manring 2003-2006 Business Administration
Doug Redington 2003-2006 Economics
  Department representative from School of Communications
Jessica Gisclair 2002-2004 Journalism/Communications
  Department representative from School of Education
Melinda Rice 2002-2004 Education
Barry Beedle 2002-2004 HPLHP
Jim Drummond 2002-2004 Leisure and Sports Management
Cynthia Lewis  2002-2004 MPT
  Department representative from mathematics
Skip Allis 2002-2005 Mathematics
David Powell 2002-2005 Computing Sciences
  Department representative from natural sciences
Linda Niedziela  2002-2005 Biology
Dan Wright  2002-2005 Chemistry
Richard D’Amato 2002-2005 Engineering
Janet MacFall  2002-2005 Environmental Studies
Frank Harris 2002-2005 Physics
  Department representative from fine arts
Tom Erdmann 2002-2005 Music
Ken Lee 2002-2005 Performing Arts
Shawn Tucker 2002-2005 Visual Arts
  Department representative from humanities
Kathy Lyday-Lee  2002-2005 English
Donna Van Bodegraven 2002-2005 Foreign Languages
Ann Cahill  2002-2005 Philosophy
Jim Pace 2002-2005 Religious Studies
   
  2003-2004 Student
  2002-2003 Student

         

^^TOP

VI – 2

Faculty Research and Development Committee

2003-2004

Standing Committee

 

         

Gerald Francis (Mary Wise)  Provost and Vice President for Academic Affairs
Bonnie Smith Director of Sponsored Programs, without vote
   
Greg Haenel, chair 2002-2004 At-large Member – Mathematics & Natural Sciences
Linda Sabo 2002-2004 At-large Member – Fine Arts and Humanities
Brant Touchette 2002-2004 At-large Member – Mathematics & Natural Sciences
Rudy Zarzar 2002-2004 At-large Member – Social Sciences
Arthur Cassill 2003-2005 Teaching Faculty – School of Business
Glenda Crawford 2003-2005 Teaching Faculty – School of Education
Don Grady 2003-2005 Teaching Faculty – School of Communications
Thomas Green 2003-2005 Teaching Faculty – Social Sciences
Karl Sienerth 2003-2005 Teaching Faculty – Mathematics & Natural Sciences
Janet Warman 2003-2005 Teaching Faculty – Fine Arts and Humanities

 

 ^^TOP

VI – 2

General Studies Council

2003-2004

Standing Committee

 

Steve Braye Director of General Studies Program
Tim Peeples Director of Writing Center, ex officio
   
Lamar Bland 2001-2004 Teaching Faculty – Fine Arts and Humanities
Seena Granowsky 2001-2004 Teaching Faculty – Social Sciences
Alan Russell 2001-2004 Teaching Faculty – Mathematics and Natural Sciences
Susan Chinworth 2002-2005 Teaching Faculty – School of Education
Ernie Lunsford 2002-2005 At large
Anthony Hatcher 2003-2006 Teaching Faculty – School of Communications
Brian Nienhaus 2003-2006 Teaching Faculty – School of Business
Anne Wooten 2003-2006 At large
   
  2002-2004 Student
  2003-2005 Student

 ^^TOP

VI – 2

Graduate Council

2003-2004

Standing Committee

Gerald Francis Provost and Vice President for Academic Affairs
Kevin O’Mara Coordinator of M.B.A. Program
Judith Howard Director of M.Ed. Program
Elizabeth Rogers Director of Physical Therapy Program
Art Fadde Director of Graduate Admissions, ex officio
Mark Albertson  Registrar, ex officio
   
Chandana Chakrabarti 2002-2004 Teaching Faculty – Fine Arts and Humanities
Tina Das 2002-2004 Teaching Faculty – School of Business
Paul Miller, chair 2002-2004 Teaching Faculty – School of Education
Melinda Rice 2002-2004 At-large Member
Skip Allis 2003-2005 Teaching Faculty – Mathematics & Natural Sciences
Kathryn Cort 2003-2005 At-large Member
Jessica Gisclair 2003-2005 Teaching Faculty – School of Communications
George Taylor 2003-2005 Teaching Faculty – Social Sciences
   
  Graduate Student appointed by directors of graduate programs
  Graduate Student appointed by directors of graduate programs

 

^^TOP

 


VI – 2

Institutional Review Board

2003-2004

Standing Committee

 

Bonnie Smith Director, Sponsored Programs (non-member advisor)
   
Michael Strickland 2003-2006 Teaching Faculty – Fine Arts and Humanities
Joel Karty 2003-2006 Teaching Faculty – Mathematics and Natural Sciences
Sandy Smith-Nonini 2003-2005 Teaching Faculty – Social Sciences
Stephen Folger  2003-2005 Teaching Faculty – School of Education
Michael Frontani 2003-2004 Teaching Faculty – School of Communications
Jim Barbour, chair 2003-2004 Teaching Faculty – School of Business
   
Susan Walton ARMC - Member appointed by Provost from off campus

 

 ^^TOP


VI – 2

Library Committee

2003-2004

Standing Committee

 

Kate Hickey  Director of Belk Library
 
Heidi Glaesel 2002-2004 Teaching Faculty
Maureen Ihrie 2002-2004 Teaching Faculty
Linda Niedzeiela, chair 2002-2004 Teaching Faculty
Janet Myers 2003-2005 Teaching Faculty
Harlen Makemson 2003-2005 Teaching Faculty
Chris Wilson 2003-2005 Teaching Faculty
   
  2002-2004 Student
  2002-2004 Student
  2003-2005 Student
  2003-2005 Student

^^TOP

 


VI – 2

Promotions, Tenure & Professional Status Committee

2003-2004

Standing Committee

 

Don Grady 2002-2004 Teaching Faculty
Herb House, chair 2002-2004 Teaching Faculty
Jane Romer 2002-2004 Teaching Faculty
Tom Tiemann 2002-2004 Teaching Faculty
Steve Bailey 2003-2005 Teaching Faculty
Vickie Fischer 2003-2005 Teaching Faculty
Seena Granowsky 2003-2005 Teaching Faculty
Janice Richardson 2003-2005 Teaching Faculty

 ^^TOP

VI – 2

Religious Life Committee

2003-2004

Standing Committee

 

Richard McBride University Chaplain
   
Matthew Clark 2002-2004 Faculty Member
Thomas Nelson 2002-2004 Faculty Member
Michael Fels 2003-2005 Faculty Member
JaneWellford, chair 2003-2005 Faculty Member
   
Brent Odom 2002-2004 Student
Stacia Hall 2002-2004 Student
  2003-2005 Student, elected
  2003-2005 Student, elected

 ^^TOP


VI – 2

Student Life Committee

2003-2004

Standing Committee

 

Smith Jackson Vice President for Student Life and Dean of Students, ex officio
Mark Gustafson President, SGA, ex officio
Shana Plasters Director of Leadership and Organizational Development, ex officio
   
Richard Gang 2002-2004 Faculty Memberr
Christine Nemcik 2002-2004 Faculty Member
Gabie Smith 2003-2005 Faculty Member
Tim Vercelloti 2003-2005 Faculty Member
   
Michael Dixon 2002-2004 Student Appointed by SGA President
Trevor Kincaid 2002-2004 Student Appointed by SGA President
  2003-2005 Student Appointed by SGA President
  2003-2005 Student Appointed by SGA President

 

 ^^TOP

 

VI – 2

Study Abroad Committee

2003-2004

Standing Committee

Bill Rich Dean of International Programs, or designee, without vote
Paul Fromson Director of London Winter Term program, ex officio
Stephen Braye Director of General Studies, ex officio
   
Fred Rubeck 2003-2006 Teaching Faculty – Fine Arts and Humanities
Robert Vick 2003-2006 Teaching Faculty – Mathematics and Natural Sciences
Anne Bolin 2003-2006 Teaching Faculty – Social Sciences
Bird Stasz 2003-2005 Teaching Faculty – School of Education
Maureen Vandermass-Peeler, chair 2003-2005 At-large Teaching Faculty
Ray Johnson 2003-2004 Teaching Faculty – School of Communications
Betsy Stevens 2003-2004 Teaching Faculty – School of Business
Donna Van Bodegraven 2003-2004 At-large Teaching Faculty
   
  2003-2004 Student, with study abroad experience, elected annually
  2003-2004 Student, with study abroad experience, elected annually